بازار‌‌ها

/

آربیتروم

ARB

قیمت آربیتروم

(ARB)

اطلاعات قیمت آربیتروم
بالا‌‌ترین و پایین‌‌ترین قیمت ۲۴ ساعت گذشته

1.2277 $

1.1743 $

قیمت (تومان)

81,398

تغییرات (۱h)

+0.63٪

تغییرات (۲۴h)

+0.92٪

تغییرات (۷d)

+4.19٪


اطلاعات بازار آربیتروم
محبوبیت

#37

ارزش بازار

12B $

حجم (۲۴h)

212M $

عرضه در گردش

2.7B $

پرداخت می‌‌کنم

IRT

تومان

دریافت می‌‌کنم

ARB

آربیتروم

قیمت تقریبی یک آربیتروم

81,398 تومان


شروع معامله

آربیتروم (ARB): افزایش مقیاس‌پذیری اتریوم با استفاده از Optimistic Rollups

آربیتروم (Arbitrum) یک راه‌حل مقیاس‌پذیری لایه دو برای بلاک چین اتریوم است که با استفاده از Optimistic Rollups باعث بهبود سرعت، مقیاس‌پذیری و کاهش هزینه در شبکه اتریوم می‌شود. آربیتروم از امنیت شبکه اتریوم بهره می‌برد و با ماشین مجازی اتریوم (EVM) سازگار است. مزیت دیگر آن، پهنای باند بالاتر و هزینه‌های پایین‌تر تراکنش نسبت به اتریوم است که این امر به لطف انتقال بیشتر بار محاسباتی و ذخیره‌سازی به خارج از زنجیره اصلی اتریوم ممکن می‌شود. توکن بومی آربیتروم ARB نام دارد و برای حاکمیت شبکه آن استفاده می‌شود. دارندگان ARB می‌توانند در رای‌گیری‌ها در مورد طرح‌های ارتقا پروتکل آربیتروم شرکت کنند.

تاریخچه

شبکه آربیتروم توسط Arbitrum Foundation اداره می‌شود. تیم بلاک چین آربیتروم توسط Harry Kalodner و Steve Goldfeder رهبری می‌شود که نقش‌ کلیدی در Offchain Labs، شرکت مسئول در توسعه شبکه آربیتروم، دارند. در سال 2018 آنها زنجیره Arbitrum One را همزمان با انتشار وایت‌پیپر آن، راه‌اندازی کردند.

تکنولوژی

راه‌حل لایه 2 آربیتروم از RollUp برای پردازش سریع تراکنش‌ها استفاده می‌کند. RollUpها با استفاده از یک ساختار دو لایه، تراکنش‌ها را خارج از زنجیره اصلی پردازش کرده و سپس آن‌ها را به نوعی بسته‌بندی کرده و درون زنجیره اصلی تایید و ثبت می‌کنند. مزیت این روش این است که دیگر نیازی به تأیید جداگانه تراکنش‌ها در بلاک چین یا زنجیره اصلی نیست. این راه‌حل مقیاس‌پذیری با سایر راه‌حل‌های لایه 2، مانند SideChain یا زنجیره جانبی، متفاوت است زیرا RollUpها معمولاً امنیت خود را از بلاک چین اصلی تامین می‌کنند.

راه‌حل مقیاس‌پذیری آربیتروم از نوع خاصی از RollUp به نام Optimistic Rollups یا رولاپ‌های خوش‌بینانه استفاده می‌کند. این نوع RollUpها مانند سایر آن‌ها تراکنش‌ها را خارج از زنجیره اصلی پردازش می‌کنند اما برای بسته‌بندی تراکنش‌ها از تکنیک‌های خاص فشرده‌سازی استفاده می‌نمایند. در این روش تنها داده‌های ضروری بر روی بلاک چین اتریوم ذخیره‌سازی می‌شود در نتیجه منجر به کاهش هزینه‌ تراکنش‌ها و بهینه‌سازی فضای بلوک‌ها می‌شود. بنابراین، Optimistic Rollups اجازه می‌دهد زنجیره اصلی تعداد بیشتری تراکنش را در یک فضای ذخیره‌سازی کمتر، پردازش کند.

Optimistic Rollups بر فرضیه خوش‌بینانه‌ای که اکثر تراکنش‌ها معتبر هستند، تکیه می‌کنند. آن‌ها تنها زمانی فرآیند هزینه‌بر تأیید یک تراکنش را اجرا می‌کنند که در اطلاعات آن تراکنش، اختلاف نظر وجود داشته باشد. شرکت‌کنندگان شبکه می‌توانند در طول یک هفته برای بلوک‌هایی که حاوی اطلاعات اشتباه هستند، اعتراض کنند. اگر این اعتراض وارد باشد، تایید‌کننده‌ای که آن‌ بلوک را تأیید کرده، دارایی سپرده خود را از دست می‌دهد.

مزایا

آربیتروم با استفاده از فناوری Optimistic Rollups از سایر راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری اتریوم متمایز می‌شود و دارای مزیت‌های زیر است:

  • سازگاری با اتریوم: آربیتروم از قراردادها و تراکنش‌های EVM پشتیبانی می‌کند، به این معنی که هر DApp موجود در اتریوم می‌تواند بدون نیاز به تغییر در کدهای آن، در آربیتروم نیز اجرا شود.
  • مقیاس‌پذیری: آربیتروم می‌تواند ضمن برخورداری از امنیت بلاک چین اتریوم، هزاران تراکنش در ثانیه را با هزینه پایین و سرعت بالا مدیریت کند.
  • انعطاف‌پذیری: آربیتروم به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد برنامه‌های نوشته شده در زبان‌های برنامه‌نویسی محبوب مانند Rust و ++C را با استفاده از Stylus، ویژگی EVM+ آربیتروم، اجرا کنند.
  • غیرمتمرکزسازی: آربیتروم به هیچ اپراتور متمرکزی برای ترتیب‌بندی و تایید تراکنش‌ها تکیه نمی‌کند. در عوض، از یک شبکه غیرمتمرکز از تاییدکننده‌ها استفاده می‌کند که توکن‌های ARB را استیک کرده و در ازای تامین امنیت شبکه، کارمزد دریافت می‌کنند.

خرید و استفاده از آربیتروم در راستین

پلتفرم راستین به کاربران این امکان را می‌دهد که آربیتروم را خریداری کرده و از ویژگی‌های آن استفاده کنند. با استفاده از محیط کاربری آسان راستین، فرایند معامله و استفاده از آربیتروم بسیار ساده و سریع خواهد بود.

جمع‌بندی

آربیتروم یک راه‌حل مقیاس‌پذیری لایه 2 برای بلاکچین اتریوم است که قراردادهای هوشمند و تراکنش‌های آن را با سرعت بالا و هزینه پایین، پردازش و اجرا می‌کند. راه‌حل‌های لایه 2 می‌توانند بلاک چین لایه 1 اصلی را با واگذاری وظایف محاسباتی پیچیده مانند پردازش تراکنش و ذخیره‌سازی داده به زنجیره دوم، مقیاس‌پذیرتر کنند. به طور خلاصه، بلاکچین لایه 2 قراردادهای هوشمند را اجرا کرده و داده‌ها را در بلاک چین لایه 1 ذخیره می‌کند.


قیمت لحظه‌ای آربیتروم

امروز ۱۴۰۳/۲/۳، قیمت لحظه‌ای آربیتروم 81,398 تومان معادل 1.2423 دلار آمریکا معامله می‌شود. قیمت Arbitrum طی ۲۴ ساعت اخیر ‎0.92860073 تغییر داشته است. حجم معاملات ۲۴ ساعت اخیر ۲۱۲ میلیون دلار است. ارزش بازار آربیتروم هم اکنون ۱۲ میلیارد دلار آمریکاست.

پرسش‌‌های شما: سوالات دیگر درباره آربیتروم

قیمت معامله آربیتروم در راستین چگونه تعیین می‌شود؟

قیمت آربیتروم در صرافی راستین مانند سایر صرافی‌های معتبر، بر اساس میزان عرضه و تقاضایی که میان فروشندگان و خریداران وجود دارد تعیین می‌شود. در واقع این کاربران هستند که قیمت لحظه‌‌ای آربیتروم را تعیین می‌‌کنند.

کارمزد خرید آربیتروم در راستین چقدر است؟

کارمزد خرید یا فروش آربیتروم در راستین برای معاملات میکری (Maker) برابر با صفر و برای معاملات تیکری (Taker) برابر با ۰.۲ درصد است.

حداقل میزان آربیتروم برای برداشت از کیف پول صرافی چقدر است؟

حداقل میزان آربیتروم قابل برداشت از صرافی برابر با 5.6 آربیتروم است.

برای مشاهده لیست کامل حداقل میزان قابل برداشت آربیتروم از شبکه های مختلف به صفحه کارمزد‌‌ها مراجعه نمایید.

کارمزد شبکه آربیتروم برای برداشت از صرافی راستین چقدر است؟

حداقل کارمزد برداشت آربیتروم برابر 1.2 آربیتروم است.

برای مشاهده لیست کامل کارمزد برداشت آربیتروم از شبکه های مختلف به صفحه کارمزد‌‌ها مراجعه نمایید.

چطور برای خرید آربیتروم اقدام کنم ؟

برای خرید آربیتروم کافی است پس از احراز هویت و وارد بخش معامله سریع شده و برای خرید آربیتروم اقدام کنید.

خرید و فروش آربیتروم چقدر طول می کشد ؟

احراز هویت و انجام خرید و فروش آربیتروم در راستین در کمتر از یک دقیقه انجام می شود.

بعد از خرید چگونه از آربیتروم خود نگهداری کنم ؟

بعد از خرید آربیتروم می توانید آن را در کیف پول راستین خود نگهداری کنید. کیف پول راستین به دلیل امنیت بالا و تکنولوژی به روز، برای نگهداری رمزارزها کاملا قابل اطمینان است.

حداقل میزان خرید آربیتروم در راستین چقدر است ؟

حداقل خرید آربیتروم معادل ۱۰ هزار تومان است.
بیشترین سود
بیشترین حجم معامله
جدیدترین‌ها