سوالات متداولمفاهیم اولیه استیکینگ

استیکینگ چیست؟

به زبان ساده، استیکینگ (Staking) به معنای دریافت سود در ازای نگهداری یک ارز دیجیتال است. به عنوان یک جایگزین کم‌هزینه بجای استخراج و ماینینگ در نظر گرفته می‌‌شود. با خرید ارز دیجیتال و نگهداری آن در یک والت یا کیف پول می‌‌توان از مزایای استیکینگ بهره برد. با این کار، علاوه بر کسب سود، امنیت شبکه بلاک چین هم تامین می‌شود. به طور خلاصه، استیکینگ به معنای دریافت سود در ازای نگهداری یک ارز دیجیتال است.


آیا سود حاصل از استیکینگ مشکل شرعی دارد؟

در استیکینگ، شما در فرآیند تایید و اعتبارسنجی بلوک‌های شبکه بلاکچین مشارکت می‌کنید و بابت آن پاداش دریافت می‌کنید. در این فرآیند بلوک‌های شبکه بازبینی دقیق می‌شوند و به حفظ و امنیت شبکه کمک می‌کند. همچنین در مدل‌های دیگر استیکینگ با سرمایه شما نقدینگی بازار‌های ارز دیجیتالی تامین می‌شود و بابت این مشارکت پاداش دریافت می‌کنید. در نتیجه مشارکت در استیکینگ به هیچ عنوان ربا نیست.


استیکینگ ارز دیجیتال چگونه کار می کند؟

همه‌ی بلاکچین‌ها یک نقطه مشترک دارند: اعتبار سنجی تراکنش‌ها. به عنوان مثال، بیت‌کوین این کار را در فرایندی به نام مایننینگ (Proof Of Work) انجام می‌دهد که از برق زیادی استفاده می‌کند. با این حال مکانیزم‌های اجماع دیگری نیز وجود دارد که برای اعتبارسنجی مورد استفاه قرار می‌گیرند. اثبات سهام (Proof Of Stake) یکی از این مکانیزم‌ها است که خود نیز روش‌های متنوع دارد و گاها این روش‌ها نیز ترکیب می‌شود. برای ساده کردن موضوع همه‌ی آن‌ها را استیکینگ در نظر می‌گیریم. استیکینگ به دارندگان دارایی این امکان را می‌دهد که در شبکه قدرت تصمیم گیری داشته باشند، بلوک‌ها را تایید کنند و پاداش بگیرند.


اثبات سهام (POS) چیست؟

کوین‌های محبوب مانند بیتکوین براساس اثبات کار (Proof Of Work) کار می‌کنند به این صورت که کامپیوترها در جهت حل مسائل پیچیده ریاضی رقابت می‌کنند و به اصطلاح کوین و دارایی دیجیتال را ماین می‌کنند و به عنوان پاداش کوین دریافت می‌کنند. اثبات سهام (Proof Of Stake) متفاوت از اثبات کار است و به این صورت است که دارندگان رمزارز با استیک کردن دارایی خود در یک دوره‌ی زمانی مشخص نقش ولیدیتور یا تاییدکننده نودها را برعهده می‌گیرند و به عنوان پاداش کوین دریافت خواهند کرد.


آیا استیکینگ بدون ریسک است؟

فرایند استیکینگ و پاداش دریافتی ریسک ناچیزی دارد اما ریسک اصلی متوجه قیمت رمزارز است. هنگامی که شما یک رمزارز را استیک می‌کنید، دارایی شما به مدت مشخصی در شبکه می‌ماند و امکان خرید و فروش آن را نخواهید داشت. بنابراین چنانچه در این مدت ارزش رمزارز در بازار کاهش پیدا کند این کاهش قیمت باعث ضرر شما خواهد شد. از طرف دیگر در صورت افزایش قیمت رمزارز شما هم از محل افزایش قیمت سود برده‌اید هم از محل پاداش استیکینگ.


نرخ سود سالانه چیست؟

نرخ سود سالانه استیکینگ به این معنی است که چنانچه یک دارایی را به مدت یک سال استیک کنید به طور تقریبی این مقدار بازده نصیب شما خواهد شد. به طور مثال چنانچه شما در یک طرح ۳۰ روزه و دارای نرخ سالانه ۲۴ درصدی استیک کنید میزان سود شما در این طرح ۲ درصد خواهد بود. نرخ سالانه ۲۴ درصد را اگر تقسیم بر تعداد ماه‌های سال کنیم،‌ نرخ ماهانه ۲ درصد خواهد بود.

پاسخ سوال خود را پیدا نکردید؟

چت پشتیبانی
چت پشتیبانی

در هر ساعت از شبانه‌‌روز می‌توانید با تیم پشتیبانی راستین گفتگو کنید.

شروع گفتگو
بلاگ
بلاگ

از آخرین اخبار حوزه‌ ارز‌ دیجیتال، قبل از دیگران مطلع شوید.

بیشتر