انواع معامله


ربات معامله‌‌گر چیست و چگونه کار می کند؟

گرید تریدینگ یکی از استراتژی های معاملاتی است. این ربات خرید و فروش در بازار کلاسیک(نقدی) را به صورت اتوماتیک انجام می دهد. این ربات برای این منظور طراحی شده است که سفارشات را با توجه به محدوده قیمتی تنظیم شده در بازار قرار دهد. در معاملات گرید، یک شبکه معاملاتی شکل می گیرد به این صورت که تعدادی سفارش فروش و خرید در بالا و پایین تابلو معاملاتی ایجاد می شوند.

ربات معامله گر راستین در بازارهای پرنوسان که قیمت در یک بازه قیمتی در حال نوسان است بهترین کارایی را دارد. با تغییرات کوچک در قیمت می توان سود کسب کرد و به تریدر کمک می کند که معاملات منطقی داشته باشد و از FOMO پرهیز کند.

طریقه دسترسی به بخش ربات معامله‌‌گر در صرافی راستین به چه صورت است؟

وارد حساب کاربری خود در صرافی راستین شود و از قسمت معامله ، بر روی ربات معامله گر کلیک کنید.

چگونه یک ربات استراتژی گرید تریدینگ بسازیم؟

شما می توانی ربات گرید تریدینگ را با استفاده از پارامترهای موجود در قسمت برترین ربات ها بسازد یا پارامترهای مورد نظر رو وارد کند.

استفاده از پارامترهای موجود

در صفحه استراتژی شما می توانید ربات های برتر را در قسمت برترین ربات ها ببینید و آنها را براساس محبوبیت و بازده فیلتر کنید.

ربات مد نظر خود را کپی کنید.

توجه داشته باشید که این ربات براساس شرایط بازار متفاوت این بازدهی را داشته اند و هیچ ضمانتی وجود ندارد که مجدد چنین بازدهی داشته باشند.

در صفحه باز شده مقدار دارایی که قصد دارید در این ربات سرمایه گذاری کنید را مشخص کنید و بر روی ساخت ربات کلیک کنید.

ساخت ربات با پارامترهای شخصی

در صفحه استراتژی بر روی ساخت ربات کلیک کنید.

از قسمت راست، بازار مورد نظر را که قصد ساخت ربات در آن را دارید، انتخاب کنید.

شما می توانید پارامترهای مورد نظر خود را در سمت چپ صفحه وارد کنید. این پارامترها شامل قیمت کمینه و بیشینه، تعداد گرید را مشخص کنید. در حالت پیشرفته می توانید قیمت شروع ، حد ضرر و حد سود را نیز مشخص کنید.

چکونه پارامترهای گرید تریدینگ را وارد کنیم؟

قیمت کمینه: در این قسمت شما پایین ترین نقطه محدوده ی قیمتی مد نظر خود را مشخص می کنید. این نکته را مد نظر قرار دهید که سیستم در زمانی که قیمت بازار پایین تر از مقدار کمینه است، سفارشات را اجرا نمی کند.

قیمت بیشینه: در این قسمت شما بالا ترین نقطه محدوده ی قیمتی مد نظر خود را مشخص می کنید. این نکته را مد نظر قرار دهید که سیستم در زمانی که قیمت بازار بالا تر از مقدار کمینه است، سفارشات را اجرا نمی کند.

تعداد گرید: با تعیین تعداد گرید، فاصله قیمتی بین قیمت کمینه و قیمت بیشینه به این تعداد گرید تقسیم می شود و نقاط معاملاتی شما مشخص می شود.

مقدار: در اینجا مقدار سرمایه گذاری خود (ریالی یا تتری) را در ربات خود مشخص می کنید.

قیمت شروع: ربات زمانی شروع به سفارش گذاری می کند که قیمت آخرین معامله از قیمت شروع بیشتر شود یا از آن کمتر شود. به عبارت دیگه قیمت بازار از قیمت شروع عبور کند.

شرط توقف: زمانی که قیمت بازار به حد ضرر و حد سود برسد، فعالیت ربات خاتمه می یابد.

حد ضرر: باید کمتر از قیمت کمینه و قیمت شروع باشد. زمانی که قیمت بازار به حد ضرر برسد، ربات متوقف می شود.

حد سود: باید بالاتر از قیمت بیشینه و قیمت شروع باشد. زمانی که قیمت بازار به حد سود برسد، ربات متوقف می شود.

چگونه سفارشات ربات گرید را چک کنم؟

با مراجعه به صفحه استراتژی یا صفحه ساخت ربات شما می توانید لیست ربات های فعال و تاریخچه ربات های خود را ببینید.

با کلیک بر روی گزینه جزئیات ، شما می توانید اطلاعات مربوط به پارامترهای ربات را ببینید

اطلاعات مهم دیگری که در این قسمت قابل مشاهده است، تاریخچه سفارشات است:

مثالی از استراتژی گرید تریدینگ

ما می توانیم از استراتژی گرید تریدینگ برای خرید در قیمت های پایین و فروش در قیمت های بالا استفاده کنیم. می خواهیم از بازار تتری بیتکوین یک مثال بزنیم. فرض کنید پارامترهای استراتژی به صورت زیر است:

  • قیمت کمینه : 40000 تتر
  • قیمت بیشینه: 60000 تتر
  • تعداد گرید: 5
  • مقدار سرمایه گذاری: 10000 تتر
  • قیمت کنونی بازار: 50000 تتر

براساس پارامترهای داده شده، سفارشات بر روی قیمت های 40000، 44000، 48000، 52000، 56000 و 60000 قرار خواهند گرفت. استراتژی گرید در صرافی راستین از نوع گرید نرمال است به این صورت که سیستم سفارش گذاری از سمت بالای محدوده شروع به کار می کند به این صورت که ابتدا یک سفارش خرید در قیمت 56000 به صورت اتوماتیک ثبت می شود. از آنجا که قیمت بازار 50000 است و کمتر از قیمت سفارش است، سفارش بلافاصله پر می شود. پس از کامل شدن سفارش خرید، یک سفارش فروش به همان اندازه و در نقطه 60000 گذاشته می شود. سپس یک سفارش خرید در نقطه 52000 گذاشته می شود و طبق حالت قبل سریع پر شده و سفارش فروش متناظر در قیمت 56000 قرار می گیرد.

در مرحله بعد یک سفارش خرید در قیمت 48000 گذاشته می شود. همانطور که گفته شد قیمت کنونی بازار 50000 است. چنانچه قیمت تا 48000 تتر کاهش نیابد سفارش خریدی که روی 48000 گذاشته پر نخواهد شد و بنابراین سفارش فروشی روی قیمت 52000 قرار نخواهد گرفت. به همین ترییب سفارشات 44000 و 48000 نیز کامل نخواهند شد. در این زمان ساختار سفارشات به صورت زیر خواهند بود:

قیمت به تترنوع سفارش
60000فروش
56000فروش
52000بدون سفارش
48000خرید
44000خرید
40000خرید

اکنون چنانچه قیمت تا 48000 کاهش یابد، سفارش خرید کامل می شود و سفارش فروشی در قیمت 52000 گذاشته خواهد شد و اگر بعد از آن قیمت تا 52000 افزایش یابد، سفارش فروش پر شده و مجددا سفارش خرید در قیمت 48000 فعال می شود.

وقتی قیمت به محدوده بالاتر از 60000 و یا پایین تر 40000 وارد شود، ربات غیرفعال شده و زمانی که قیمت به این محدوده بازگردد، ربات مجددا فعال می شود. در زمانی که شما پارامترهای حد ضرر و حد سود را فعال کرده باشید و قیمت به آنها برسد، فعالیت ربات به صورت دانمی غیرفعال می شود.

پاسخ سوال خود را پیدا نکردید؟

چت پشتیبانی
چت پشتیبانی

در هر ساعت از شبانه‌‌روز می‌توانید با تیم پشتیبانی راستین گفتگو کنید.

شروع گفتگو
بلاگ
بلاگ

از آخرین اخبار حوزه‌ ارز‌ دیجیتال، قبل از دیگران مطلع شوید.

بیشتر