استیکینگ

سود بیشتر

محاسبه سود روزانه

استفاده آسان

سوالات متداول

همه‌ی بلاکچین‌ها یک نقطه مشترک دارند: اعتبار سنجی تراکنش‌ها. به عنوان مثال، بیت‌کوین این کار را در فرآیندی به نام مایننینگ (Proof Of Work) انجام می‌دهد که از برق زیادی استفاده می‌کند. با این حال مکانیزم‌های اجماع دیگری نیز وجود دارد که برای اعتبارسنجی مورد استفاده قرار می‌گیرند. اثبات سهام (Proof Of Stake) یکی از این مکانیزم‌ها است که خود نیز روش‌های متنوع دارد و گاها این روش‌ها نیز ترکیب می‌شود. برای ساده کردن موضوع همه‌ی آن‌ها را استیکینگ در نظر می‌گیریم. استیکینگ به دارندگان دارایی این امکان را می‌دهد که در شبکه قدرت تصمیم گیری داشته باشند، بلوک‌ها را تایید کنند و پاداش بگیرند.

در استیکینگ، شما در فرآیند تایید و اعتبارسنجی بلوک‌های شبکه بلاکچین مشارکت می‌کنید و بابت آن پاداش دریافت می‌کنید. در این فرآیند بلوک‌های شبکه بازبینی دقیق می‌شوند و به حفظ و امنیت شبکه کمک می‌کند. همچنین در مدل‌های دیگر استیکینگ با سرمایه شما نقدینگی بازار‌های ارز دیجیتالی تامین می‌شود و بابت این مشارکت پاداش دریافت می‌کنید. در نتیجه مشارکت در استیکینگ به هیچ عنوان ربا نیست.

شما می‌توانید با استیک کردن دارایی خود در یک دوره زمانی مشخص پاداش دریافت کنید. برای به دست آوردن پاداش، دارایی را که قصد استیک کردن آن را دارید انتخاب کنید و پس از نهایی شدن درخواست استیکینگ، به صورت روزانه به شما سود پرداخت خواهد شد. دقت داشته باشید که سود شما از جنس همان ارز دیجیتالی هست که استیک کرده‌اید نه ریال و نه تتر.

با ثبت درخواست استیکینگ،‌ مقدار آن از کیف پول نقدی شما کسر می‌شود و فرآیند استیکینگ شروع می‌شود. در نتیجه شما امکان معامله با آن دارایی را نخواهید داشت. فعال شدن استیکینگ و دریافت سود روزانه سه روز طول می‌کشد. همچنین در صورت لغو استیکینگ، سه روز طول می‌کشد تا مبلغ به کیف پول نقدی شما برگردانده شود.

فرآیند استیکینگ و پاداش دریافتی ریسک ناچیزی دارد اما ریسک اصلی متوجه قیمت ارز دیجیتال است. هنگامی که شما یک ارز دیجیتال را استیک می‌کنید، دارایی شما به مدت مشخصی در شبکه می‌ماند و امکان خرید و فروش آن را نخواهید داشت. بنابراین چنانچه در این مدت ارزش ارز دیجیتال در بازار کاهش پیدا کند این کاهش قیمت باعث ضرر شما خواهد شد. از طرف دیگر در صورت افزایش قیمت ارز دیجیتال شما هم از محل افزایش قیمت سود برده‌اید هم از محل پاداش استیکینگ.

نرخ سود سالانه استیکینگ این است که چنانچه یک دارایی را به مدت یک سال استیک کنید به طور تقریبی این مقدار بازده نصیب شما خواهد شد. به طور مثال چنانچه شما در یک طرح ۳۰ روزه و دارای نرخ سالانه ۲۴ درصدی استیک کنید میزان سود شما در این طرح ۲ درصد خواهد بود. نرخ سالانه ۲۴ درصد را اگر تقسیم بر تعداد ماه‌های سال کنیم،‌ نرخ ماهانه ۲ درصد خواهد بود.

پس از ثبت درخواست استیکینگ، درخواست شما به صورت در حال پردازش تغییر می‌کند و سپس وارد مرحله در انتظار می‌شود. این فرآیند ممکن است تا ۳ روز طول بکشد. در نهایت درخواست استیکینگ شما فعال شده و سود روزانه پرداخت می‌گردد.

بله، این امکان وجود دارد. چنانچه درخواست شما در مرحله پردازش باشد، درخواست لغو به صورت آنی انجام می‌پذیرد اما چنانچه در هر مرحله‌ای به جز مرحله پردازش درخواست لغو داشته باشید، درخواست شما طی ۳ روز انجام خواهد شد و طی این مدت نیز سودی به شما تعلق نخواهد گرفت.


فقط با نگهداری ارز دیجیتال، با ریسک کم، پاداش کسب کنید.
اطلاعات بیشتر